Apoštolský exarchát v České republice oslaví na jaře roku 2021 dvacet pět let od svého oficiálního zřízení bulou papeže Jana Pavla II. Kardinál Duka zasílá zdravici do připravovaného sborníku
Věřící řeckokatolické církve slovanského obřadu nalezli své útočiště v Praze již v době první republiky, kdy jim byl svěřen chrám sv. Klimenta v Praze. Přítomnost v novém hlavním městě Československé republiky, jejíž součástí se stala i Podkarpatská Rus, byl výmluvným svědectvím o tom, že církev žije různými obřady, ale sjednocuje ji nástupce sv. Petra. Vytvořila se tak obec věřících, která mohla svými pravidelnými bohoslužbami obohacovat liturgický život v Praze. Tato situace přetrvala druhou světovou válku, ale nikoliv komunistický puč, který surově zahnal do ilegality věřící i kněze řeckokatolické církve v lidově demokratickém Československu. V rámci naděje, která dala možnost obnovit duchovní správu řeckokatolickým věřícím v Pražském jaru, Boží prozřetelností mohla řeckokatolická církev demonstrovat svou přítomnost po celou dobu normalizace ve stísněných podmínkách. Po roce 1989 s příchodem svobody mohlo postupně dojít ke zřízení Apoštolského exarchátu řeckokatolické církve v České republice. Během třiceti let svobody a po pádu sovětského impéria mnozí věřící řeckokatolické církve nalezli svůj domov v České republice. Tak se rozšířila přítomnost slovanské bohoslužby východního ritu na celém území Čech, Moravy i Slezska. Vzrostla síť farností, které vytvořily několik děkanátů. Přítomnost řady i mladých kněží s fakultou biritualismu posílily i římskokatolickou církev, a to nejenom v rámci velkorysé pomoci doplnit bohoslužebnou síť v často rozsáhlých farnostech, ale posílili i kategoriální pastoraci. Tak se můžeme setkat s kněžími Apoštolského exarchátu v armádě, ve vězeňství, ale i v duchovní službě našich olympijských sportovců. Rovněž tak ochotně slouží tito kněží věřícím obojího ritu v nemocnicích a charitativních zařízeních. Přítomnost apoštolského exarchy a výhodná poloha hlavního města pomáhá tomu, že řada mezinárodních setkání řeckokatolické církve se koná v Praze. Přítomnost apoštolského exarchy Mons. Ladislava Hučka v České biskupské konferenci pak plně realizuje církev dýchající oběma plícemi. Cyrilometodějská tradice není jenom minulostí, ale stává se živou přítomností, o čemž svědčí společné slavení liturgie jak na Velehradě, tak ve Staré Boleslavi. Tento veliký odkaz je tak součástí i našeho duchovního života v 21. století.
A to je důvod, abych vyjádřil své poděkování a také popřál, jak vladykovi Otci Ladislavovi, ale i celému Apoštolskému exarchátu hojnost Božích darů a duchovní rozkvět v budoucích letech.
+Dominik kardinál Duka OP
arcibiskup pražský a primas český